Demo

    

 

Akraba Evlilikleri

Akraba evlilikleri gelişmiş ülkelerde çok az rastlanan bir durumdur. Ancak ülkemizde çeşitli kaynaklara göre tüm evliliklerde %10 ile %20 arasında değişen bir oranda akraba evliliği görülmektedir. Bu evliliklerin bir çoğu da kardeş çocukları arasında olmakta.

Her akraba evliliği sakat bebekle sonuçlanır gibi bir genelleme yapılamaz. Ancak diğer taraftan oluşabilecek sakatlıkların bir çoğu da doğum öncesi bilinecek türde değil.

Her insanın ortaya çıkışında ana rolü oynayan GEN yapıları vardır. Genler insanların ortaya çıkış şifreleri gibidir ve genel olarak BASKIN OLAN ( Sağlıklı )ve BASKIN OLMAYAN ( Bozuk ) olarak ikiye ayrılabilirler.

İnsanlarda genetik hastalıkların ortaya çıkması için iki Baskın olmayan genin bir araya gelmesi gerekir. Böyle bir ihtimal akrabalar arası yapılan evliliklerin bebeklerinde daha büyüktür. Akrabalar da gen yapıları birbirine çok benzer. Dolayısıyla Anne ve Babada aynı hastalık geninin baskın olmayan türü gizli olarak bulunabilir. Ve eğer ortaya çıkacak olan bebek bu baskın olmayan genleri anne ve babadan alırsa hasta olarak doğar. Halbuki annesi ve babası bu geni taşımalarına rağmen hasta değiller. Çünkü aynı genin baskın olanını da taşımaktadırlar. Ancak bebekte bu baskın olan gen olmadığı için hastalık ortaya çıkmış oluyor.

Genel anlamda toplumda görülen doğumsal hastalıkların oranı %2 civarındadır. Akraba evliliklerinde ise bu oran 2 kat artmış olur. Önemli olan sorun bu hastalıkların bir çoğu rutin gebelik takipleri sırasında yapılan tetkik ve ultrasonografilerde yakalanamamalarıdır.

Bu hastalıklardan örnek vermek istersek: Talasemi ( Kan hastalıklarından biri ), Genetik sağırlık, Albinizm ( Cilt ve saçlarda renk taneciklerinin bulunmaması ), Konjenital Adrenal Hiperplazi ( Böbrek üstü bezi ile ilgili bir hastalık ) vs.

Akraba evliliği düşünen veya evli olan ve çocuk sahibi olmak isteyen akraba evlilerine önerilebilecek bir husus vardır. Genetik danışmanlık almaları gerekir. Konunun uzmanı olan kişiler tarafında mümkün olduğunca gerilere gidilerek bireylerin SOYAĞAÇ ları çıkarılır ve doğuracakları çocuklarda olabilecek hastalıklar hakkında onlara ayrıntılı bilgiler verilir.

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu