Demo

    

 

Annelik Serüveniyle İlgili

Merak Ettiğiniz Herşey...

280 gün süren gizemli yolculuk

İnsanın oluşmaya başlama süreci anne vücudunda bir yumurtanın harekete geçmesi ile başliyor. 280 gün süren bu serüven, 14. gün spermin olaya katılmasıyla yeni bir boyut kazaniyor

Devamı...

11-14 Hafta Tarama testi

Günümüzde anne karnındaki bebeklerin sağlıklı olup olmadığına ilişkin çeşitli testler yapılmaktadır. Ultrasonografinin bu konudaki katkıları yadsınamaz.

Devamı...

Akraba evlilikleri ve Sonuçları

Akraba evlilikleri gelişmiş ülkelerde çok az rastlanan bir durumdur. Ancak ülkemizde çeşitli kaynaklara göre tüm evliliklerde %10 ile %20 arasında değişen bir oranda...

Devamı...

280 gün süren gizemli yolculuk

İnsanın oluşmaya başlama süreci anne vücudunda  bir yumurtanın harekete geçmesi ile başliyor. 280 gün süren bu serüven, 14. gün spermin olaya katılmasıyla yeni bir boyut kazaniyor ve yeni bir canlının ilk hücresinin ortaya çıkmasıyla devam ediyor. Bu ilk hücre bölünmeye devam ederken gelişme sürecini devam ettireceği raheme doğru yol alır. Buraya vardığında onun için önceden hazırlanmış alana yerleşerek bir taraftan anneden beslenmeye başlayacak diğer taraftan kendini geliştirecek.

Resim 1: Gebelikle sonuçlanacak adet döneminin ilk gününden itibaren yumurta gelişimi başlar, giderek büyüyen yumurta 14. gün karın boşluğuna atılır.
Resim 2:Sperm tarafından döllenmeye hazır halde olan yumurta. Karın boşluğuna atılır ve oradan Fallop tüplerine geçer.
Resim 3: Sperm ve yumurtanın buluşması.Yumurtanın etrafında yaklaşık 100000 sperm bulunur ancak bunlardan bir tanesi yumurtayı döller. Yumurta tek sperm tarafından döllendikten sonra diğer spermlerin yumurtayı döllemesini engelleyen mekanizma işlemeye başlar ve adeta bir zırh gibi yumurtanın etrafı sarılır.
Resim 4: Sırasıyla 2,4,8 ve… hücreli olarak bölünen oluşum. Döllenmiş yumurta yerleşeceği alana doğru yol alırken bir taftanda bölünerek hücre sayısı artar.
Resim 5: 22 günlük insan embriyosu. Yaklaşık 3 mm. Uzunluğunda olan yapıda üst tarafta ve sırtta beyin ve omur iliğini oluşturan ön yapılar belirgindir. Kalbı oluşturacak oluşum daha yeni atmaya başlamış.
Resim 6: 28 günlük insan embriyosu. Ön planda beyin ve kalp sistemi hızlı bir şekilde gelişir. Kalp önce iki, ileri günlerde dört odacığa ayrılır.
Resim 7: 56 günlük insan embriyosu. Daha 10 gram bile olmayan ve toplam uzunluğu yaklaşık 6 santimetre olan embriyoda, baş ve gövde arası oranı baş lehinedir. Boyun kısadır. Hemen hemen tüm organlar yerini almış durumda. Kan damarları, kalp tam olarak oluşmuş ve çalışır durumda. Karaciğer safra yapımına başlamış bile, ancak sindirim olmadığından bu sıvı barsaklara akmakta. Böbreklerde artık çalışmaya başlamış, ve idrar üretilmekte.
Resim 8: 70 günlük insan embriyosu yaklaşık 15 gram olan cenin  rahatlıkla hareket edebilmekte, yan yatabilmektedir. Ağzını esner gibi açabilir. Parmaklarını emebilir. Tad alma duyusu gelişmeye yeni başladı.Tümü oluşan organlar artık büyme ve gelişme yönünde değişim gösterirler.
Resim 9: 100 günlük erkek cenin. 35. günden sonra dış üreme organları kız yada erkek olma yönünde farklılaşmaya başlar. Ancak 100. gün civarı bu farklılaşma bitmiş olur ve cinsiyet tayini yapılabilir hale gelir.
Resim 10: 200 günlük bebek. Artık dış görüntüsüyle ufak bir insan olarak görülen bebekte göz kapağı hareketleri var ve güçlü ışıklara karşı duyarlıdır. Dokunma duyusu gelişmiş. Tartışmalı da olsa ağrı duyduğu kabul edilir. Sesler ise orta kulağın yapısının tamamlanmasıyla duyulmaya başlar ve beyne doğru iletim yolları tamamlanmış olur. Kız ise üreme organları oluşmuş, erkek ise testisleri karın içinden skrotum denen torbaya doğru yol almaya başlamış.
Resim 11: 250 günlük bebek. Artık kilo artışı sağlayarak gelişmekten başka bir şey yok. Tüm organlar geliştiği gibi, dış ortamda tek başına yaşayabilecek kadar da yeterlidirler. Tek beklenen şey doğumun başlaması.

 

 

 

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu